Dzień Chorego to specjalny dzień, w którym modlimy się za chorych. Czasami za tego jednego, specjalnego chorego, który jest nam bliski. Czasami, to my sami polecamy nasze zdrowie tej przemożnej opiece, której ufamy z całego naszego serca.
Jakże inaczej wygląda to tego roku pańskiego 2021. Poprzez pandemię ukazała się nasza słabość. Cały świat jest chory. Dlatego w ten szczególny dzień polecamy wszystkich chorych. Nie zapominajmy również o tych, którzy tymi chorymi się opiekują. Módlmy się za cały świat prosząc o zdrowie. (ZKH SCJ)
W liturgiczne wspomnienie ► Najświętszej Maryi Panny z Lourdes, 11 lutego 2021 r., w Kościele powszechnym już po raz 29. obchodzony jest Światowy Dzień Chorego. Jego hasłem są w tym roku słowa zaczerpnięte z Ewangelii św. Mateusza: „Jeden jest wasz Nauczyciel, a wy wszyscy braćmi jesteście”.
– Społeczeństwo jest bardziej ludzkie, jeśli potrafi bardziej zatroszczyć się o swoich słabych i cierpiących członków, a zdoła czynić to skutecznie będąc ożywione miłością braterską – napisał papież Franciszek w ► orędziu na 29. Światowy Dzień Chorego
Przeczytaj ► Orędzie papieża Franciszka na XXIX Światowy Dzień Chorego – 11 lutego 2021 lub tutaj ► Watykan
(za: ► MISEROCORS )
Papieskie Orędzie na Światowy Dzień Chorego: komentarz ► Krzysztof Ołdakowski SJ – Watykan
Główne obchody XXIX Światowego Dnia Chorego w Lourdes
Tegoroczne obchody Światowego Dnia Chorego, z powodu pandemii będą miały inną formę. Będzie można uczestniczyć w nich dzięki transmisji internetowej z lourdzkiego Sanktuarium.
W czwartek 11 lutego Mszy świętej transmitowanej z Bazyliki św. Piusa X w Lourdes o godzinie 10.00 będzie przewodniczyć biskup Antoine Hérouard, delegat apostolski. Adoracja Najświętszego Sakramentu w Bazylice Różańcowej trwać będzie w godzinach 14.30-17.00 i zakończy ją błogosławieństwo Najświętszym Sakramentem. O 15.30 będzie miał miejsce Różaniec w Grocie. O 20.30 Różaniec wraz z procesją światła. Wydarzenia można śledzić ► TUTAJ (za Apostolstwo Chorych: ► Główne obchody XXIX Światowego Dnia Chorego w Lourdes ).
Sanktuarium Bożego Miłosierdzia
Już w najbliższy czwartek obchodzić będziemy XXIX Światowy Dzień Chorego. Diecezjalne obchody będą mieć miejsce w naszej Bazylice. Msza święta - pod przewodnictwem Księdza Biskupa Jana Zająca - rozpocznie się o godz. 12. Transmisja uroczystości na ► http://milosierdzie.pl (za tweet: ► miłosierdzie.pl)
Światowy Dzień Chorego ustanowił Jan Paweł II w liście skierowanym w rocznicę zamachu na swoje życie, 13 maja 1992 roku, do ówczesnego przewodniczącego Papieskiej Rady ds. Duszpasterstwa Służby Zdrowia kard. Fiorenzo Angeliniego. Papież wyznaczył na obchody tego dnia przypadające 11 lutego wspomnienie objawienia Matki Bożej w Lourdes. Pierwszy taki dzień obchodzono w sanktuarium maryjnym w Lourdes. W 1994 roku gospodarzem światowych obchodów była Jasna Góra. W Kościołach lokalnych w Światowym Dniu Chorego są celebrowane Msze św. w intencji chorych, ich rodzin i służby zdrowia oraz organizowane spotkania z chorymi i ich opiekunami. Podczas Mszy św. jest udzielany sakrament namaszczenia chorych.
Celem tego Dnia jest uwrażliwienie społeczeństwa i katolickich instytucji działających na rzecz służby zdrowia na konieczność zapewnienia lepszej opieki chorym, pomocy chorym w dostrzeżeniu wartości i sensu cierpienia na płaszczyźnie ludzkiej, a przede wszystkim na płaszczyźnie nadprzyrodzonej.
Niepokalana Dziewica objawiła się Bernardecie Soubirous ► w Lourdes we Francji, w roku 1858, przy grocie masabielskiej. Treścią orędzia Maryi jest wezwanie grzeszników do nawrócenia, a całego Kościoła do modlitwy i pokuty. Lourdes stało się miejscem promieniującym na cały świat duchem miłości, zwłaszcza względem chorych i ubogich. Wierni wypraszają tam liczne łaski dzięki wstawiennictwu Matki Najświętszej.
Zobacz więcej ► 11 lutego – Wspomnienie Najświętszej Maryi Panny z Lourdes
Zobacz też ► Modlitwa do Matki Bożej z Lourdes św. Jana Pawła II
(za ► MISERICORS)
Osoba chora oczekuje na naszą pomoc. Ona nie może być pozostawiona bez opieki – powiedział bp Romuald Kamiński, przewodniczący Zespołu Konferencji Episkopatu Polski ds. Służby Zdrowia, na konferencji prasowej online przed XXIX Światowym Dniem Chorego, podczas której zostało zaprezentowane orędzie papieża Franciszka na ten Dzień. (więcej na: ► Konferencja Episkopatu Polski)
Obejrzyj Konferencję Prasową online przed XXIX Dniem Chorego połączona z prezentacją Orędzia Papieża Franciszka na XXIX Światowy Dzień Chorego.
Ważna inicjatywą na rzecz chorych jest również Apostolstwo Chorych, którego duszpasterzem krajowym jest ks. Wojciech Bartoszek. Mieszczący się w Katowicach Sekretariat Apostolstwa prowadzi działalność zachęcającą chorych z całej Polski do wejścia na duchową drogę ofiarowania cierpienia w łączności z Chrystusem za Kościół Święty. Środkiem duszpasterstwa chorych jest m.in. wydawany od 1930 r. miesięcznik „Apostolstwo Chorych”, rekolekcje, Dni Chorych i konferencje dla kapłanów. 6 lipca, we wspomnienie Matki Bożej Uzdrowienia Chorych, odbywa się Pielgrzymka Apostolstwa Chorych na Jasną Górę.
Strona internetowa Apostolstwa Chorych: ► www.apchor.pl
Zobacz też ► Modlitwa za chorego do Matki Bożej Nieustającej Pomocy
Wszystkim chorym czy też stykającym się z chorymi i chorobą polecamy zajrzeć do następującego ► poradnika:
Poradnik i modlitewnik przygotowany z myślą o osobach chorych, ich rodzinach, bliskich oraz wszystkich, którzy odczuwają potrzebę włączenia się w modlitwę o chrześcijańskie przyjęcie doświadczenia choroby.
Zawiera:
- wskazówki pozwalające zrozumieć krzyż choroby i stanowiące wsparcie duchowe;
- poradnik omawiający spowiedź, Eucharystię, sakrament namaszczenia chorych zwłaszcza w warunkach szpitalnych;
- drogę krzyżową autorstwa ks. Wojciecha Węgrzyniaka dedykowaną wszystkim chorym i ich bliskim szczególnie w czasach pandemii;
- rozbudowaną część modlitewną do indywidualnych rozważań
Pozycje książkowe dostępne w sercańskim wydawnictwie ► DEHON:
Ks. Lucjan Szczepaniak SCJ, ► Bo byłem chory….
Czasopisma:
Zachęcamy również do prenumeraty czasopisma dla chorych ► WSTAŃ.