W okresie wielkanocnym, w nocy z 22 na 23 kwietnia 2023 roku miało miejsce spotkanie sercańskiej młodzieży pod nazwą Noc Światła. Młodzież z parafii, w których posługują księża sercanie i nie tylko, przyjechała do parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa w Koszycach Małych, by doświadczyć wspólnoty młodego Kościoła. Hasło tegorocznego wydarzenia brzmiało: Sprawiedliwi jaśnieć będą. W spotkaniu wzięło udział blisko 500 osób.

Konferencja i świadectwo

Noc Światła rozpoczęła się o godzinie 19:00. Po przywitaniu młodzieży przez księdza Bogusława Pociaska SCJ – proboszcza parafii, uczestnicy zostali wprowadzeni w temat spotkania przez organizatorów. Po przywitaniu grup rozpoczęła się konferencja ks. Franciszka Wielguta SCJ, który wyjaśnił zagadnienie sprawiedliwości w kontekście Dziecięctwa Bożego. Uczestnicy dowiedzieli się, że każdy człowiek posiada taką samą wartość, bowiem jesteśmy Dziećmi Bożymi i pochodzimy od Boga. Ksiądz Franciszek nawiązał do biblijnego tłumaczenie słowa „sprawiedliwy”, które należy rozumieć także jako „święty”. Na przykładzie świętego Józefa, którego życiorys w Ewangeliach jest praktycznie przemilczany, młodzi dowiedzieli się, że warto przewartościować swoje życie, tak aby na pierwszym miejscu postawić Pana Boga. Żyjąc w taki sposób - choć sprawiedliwość za życia może być niedoceniona – będziemy jaśnieć światłością sprawiedliwych w niebie. Podobnie jak św. Józef i wielu innych świętych, którzy dokonywali życiowych wyborów, szukając Woli Bożej.

Drugą konferencję wygłosił Krzysztof Pater, który podzielił się swoim doświadczeniem działania Pana Boga. W młodości oddalił się od rodziny i Kościoła, a podejmując nietrafione inwestycje popadł w poważne długi. Najgorszy moment spowodował, że zwrócił się do Boga w czasie modlitwy i poprosił o pomoc. Szczera rozmowa z Bogiem i odbyta po wielu latach spowiedź doprowadziły go do pojednania się z najbliższymi i walki o siebie. Ostatecznie, przechodząc jeszcze wiele trudnych doświadczeń, wyszedł na prostą i z sukcesem prowadzi biznes. Bycie sprawiedliwym i życie zgodnie z zasadami jest o wiele łatwiejsze, bo Bóg w tym błogosławi – podkreślał Pan Krzysztof. Na koniec przywołał postać św. Ignacego Loyoli, który głosił, że ciężka praca to również modlitwa.

Droga światła

Następnie miało miejsce nabożeństwo Drogi Światła. Powstało ono we Włoszech pod koniec lat osiemdziesiątych dwudziestego wieku, w rodzinie salezjańskiej, a w 2002 roku zostało oficjalnie zatwierdzone przez rzymską Kongregację ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów. Swoją formą nawiązuje do drogi krzyżowej, z tą różnicą, że w 14 stacjach rozważa się wydarzenia, które miały miejsce po zmartwychwstaniu Jezusa. Podczas Nocy Światła nabożeństwo Drogi Światła miało formę procesji, która przeszła ulicami Koszyc Małych. Uczestnicy szli, niosąc figurę Zmartwychwstałego Chrystusa, trzymając zapalone świece i śpiewając pieśni. Zatrzymując się przy kolejnych stacjach słuchali rozważań przygotowanych przez młodzież. Do nabożeństwa dołączyli także parafianie z domów, które mijała procesja.

Nabożeństwo pokutne i przygotowanie

Po powrocie do kościoła młodzież z opiekunami udali się na przerwę, w czasie której mogli ogrzać się gorącą herbatą, posilić żurkiem i zjeść coś na słodko.

Kolejnym punktem spotkania było nabożeństwo pokutne i adoracja Najświętszego Sakramentu. Do sakramentu pokuty i pojednania przygotował uczestników ks. Adam Pastorczyk SCJ. Przypomniał przypowieść o synu marnotrawnym i poprzez analizę dzieł sztuki, które przedstawiają tę biblijną historię, wytłumaczył zgromadzonym jakie dary otrzymują od Pana Boga, kochającego Ojca. Młodzi licznie przystąpili do spowiedzi świętej i w ten sposób przygotowali się do przeżycia Eucharystii.

Msza Święta

Msza Święta rozpoczęła się punktualnie o północy. Przewodniczył jej wikariusz prowincjalny - ks. Witold Januś SCJ. Wygłosił homilię, w której odniósł się do znaczenia sakramentów. Są one źródłem obfitej łaski, która zbliża nas do Boga. W nawiązaniu do Ewangelii, mówiącej o ucieczce uczniów do Emaus, celebrans odniósł się do współczesności, która potrzebuje chrześcijańskiego orędzia, a przede wszystkim świadectwa ludzi wierzących. W słowie skierowanym do młodych zachęcał, aby wsłuchiwali się oni w głos Boga, który nieustannie przemawia do człowieka.

Po błogosławieństwie, młodzież razem z opiekunami udała się na przykościelny plac, gdzie miało miejsce oficjalne zakończenie spotkania. Uczestnicy wypuścili w niebo światło sprawiedliwych, które rozświetliło niebo nad Koszycami.

Wsparcie medialne

Wydarzenie transmitowało Radio Profeto.pl, w którego archiwum będzie można znaleźć zapis wygłoszonych konferencji w czasie Nocy Światła.

W „Nocy Światła” uczestniczyło niemalże 500 osób. Dzięki wsparciu medialnemu i transmisji radiowej radia Profeto było nas znacznie więcej, za co jesteśmy niezmiernie wdzięczni całej grupie medialnej Profeto.

 

Tekst: Karol Salawa | Zdjęcia: Marcin Szumański