Kolekcja starych filmów ks. Adama Włocha, sercanina, nie przestaje zaskakiwać. Najpierw rolki z filmami przez lata zalegały w szafach w krakowskim domu zakonnym, następnie czekały w magazynie na lepsze czasy i zainteresowanie Filmoteki Narodowej, aż ostatecznie zostały przekazane do Archiwum Prowincjalnego Księży Sercanów w Warszawie. Tutaj w lecie 2017 roku doczekały się digitalizacji i zapisu w wersji cyfrowej. Na nowo ożyły obrazy z lat 60-tych i 70-tych ubiegłego stulecia. Zapis historii ludzi, wydarzeń i niepowtarzalnej atmosfery tamtych lat z celuloidowego nośnika został przelany w wirtualny świat Internetu. Efekty można zobaczyć na kanele YouTube zatytułowanym Sercańska Kronika Filmowa. Ponad 40 filmików ukazujących życie sercańskiej wspólnoty z przed 50-60 lat. - „Może po latach, w dalekiej przyszłości, współbracia z politowaniem oglądać będą te pierwsze próby kroniki filmowej, są to jednak, i tego nie można zaprzeczyć, pierwociny filmowej historii naszego Zgromadzenia w Polsce" - tak rozpoczyna komentarz do swojej kolekcji filmów ks. Adam Włoch SCJ.
Działalność filmowa ks. Adama Włocha SCJ jest datowana na lata 1960-1974. Filmy kręcone były na taśmie 16 mm, kamerą „Pentaflex 16” produkcji NRD. Ukazują ówczesną rzeczywistość polskich Księży Sercanów - od poważnych jubileuszy, ingresów czy uroczystości prowincjalnych, po codzienne życie kleryckie, wyjazdy wakacyjne czy ujęcia przyrody.
Pośród filmów dokumentujących życie Sercanów można znaleźć jednak wyjątkowe perełki. Bez wątpienia jedną z nich jest prawie godzinny materiał zapisujący przełomowe wydarzenia millenijnych uroczystości chrztu Polski z 1966 roku - obchody w Gnieźnie, Częstochowie i Krakowie. W samym centrum tych wydarzeń znalazł się ks. Adam wraz z jego kamerą. „Wzięliśmy udział w popołudniowych uroczystościach w katedrze - wspomina - korzystałem w mojej pracy z kamerą ze wspaniałego oświetlenia katedry przez duże reflektory Polskiej Kroniki Filmowej. Operatorzy Kroniki ustępowali mi miejsca, gdy poruszałem się po katedrze. Chętnie pokazywali mi miejsca, skąd najlepiej było widać poszczególne fragmenty uroczystości”. Przy współpracy z Centrum Myśli Jana Pawła II w Warszawie udało się profesjonalnie zdigitalizować film oraz opatrzyć fachowym opisem minutażowym. Próbkę filmów można zobaczyć również w Sercańskiej Kronice Filmowej.
To dla nas sensacyjna wiadomość!
Pośród kolekcji znalazł się również film zatytułowany „Koronacja Pani Żywieckiej Ziemi. Rychwałd 1965”. W tej sprawie piszemy do kustosza Sanktuarium w Rychwałdzie z zapytaniem czy mają kopię tego filmu? Otrzymujemy krótką odpowiedź: „ To dla nas sensacyjna wiadomość! Nikt z naszych braci nie wiedział o istnieniu takiego filmu”. W kolorowych kadrach przewijają się prymas Polski kard. Stefan Wyszyński i metropolita krakowski abp Karol Wojtyła oraz tłumnie zebrani mieszkańcy Żywiecczyzny. Podczas tegorocznych rekolekcji wielkopostnych film został zaprezentowany parafianom i wywarł ogromne wrażenie, szczególnie na starszych mieszkańcach Rychwałdu. Ożyły wspominania zapisane w kadrach 16 mm taśmy, a historia została przekazana następnemu pokoleniu. Tak spełnia się pragnienie ks. Adama, by jego filmy nie zostały zapomniane na archiwalnych półkach.